Belarus Devlet Tıp Üniversitesi

Belarus Devlet Tıp Üniversitesi sahip olduğu uluslararası tanınırlık ve yeterlilik ile Belarus Cumhuriyetinde önde gelen Tıbbi eğitim kurumudur. Üniversitenin tarihi Tıp Fakültesinin Belarus Devlet Üniversitesinin bir parçası olarak kurulduğu 1921 yılına kadar uzanır. Tıp fakültesi 1930 yılında bağımsız bireğitim kurumu olmuştur. 28 Haziran 2001 tarihinde Minsk Devlet Tıp Enstitüsü ülkenin önde gelen eğitim kurumu olarak Belarus Devlet Tıp Üniversitesi ismini aldı. 1925 yılında 21 ilk mezun doktor olarak diplomalarını aldılar.1930 yılında Belarus Devlet Tıp Enstitüsü Tıp fakültesi bünyesinde kuruldu. Haziran 1941 ve ekim 1943 tarihleri arasında Enstitü çalışmalarına ara verdİ ve sonrasında çalışmalarına Rusya’da devam etti.

1944 yılında Enstitü Minsk’e geri döndü. 1960 yılında Diş Hekimliği Fakültesi kuruldu. 1964 yılında Çocuk Hastalıkları Fakültesi ve Koruyucu Hekimlik Fakültesi çalışmalarına başladı. 1967 yılında yabancı öğrenciler için Tıp Fakültesi üniversitenin bünyesinde açıldı. 1971 yılında Minsk Devlet Tıp Enstitüsüne uzman yetiştirmede tıpta ve kamu sağlığındaki başarılar sebebiyle SSCB devlet nişanı verildi. 1995 yılında Askeri Tıp Fakültesi açıldı. 2001 yılında üniversite unvanını ve yüksek tıp öğretimi konusundaki konumunu tasdik ettirdi.

FAKÜLTELER

YABANCI ÖĞRENCİLER İÇİN TIP FAKÜLTESİ

Yabancı öğrenciler için Tıp Fakültesi İngilizce ve Rusça eğitim verip genel tıp, diş hekimliği, koruyucu hekimlik, eczacılık alanında eğitim verir. Eğitim ücretlidir. Mezunlar uluslararası tanırlığı olan diplomaları almaya hak kazanır.

GENEL TIP

Genel Tıp Fakültesi uzmanlara sağlık korunması ve güçlendirilmesi, hastalık teşhisi rehabilitasyon  ve yetişkin nüfusun hastalıktan korunması konusunda en eski Tıp Fakültesi olarak eğitim verir

KORUYUCU HEKİMLİK

Koruyucu Hekimlik Fakültesi Belarus Cumhuriyetinde uzmanları hastalık önleme servisinde pratiğe hazırlayan tek fakültedir. Fakültenin ana amacı nüfusun sağlığını sağlama ve muhafaza etmektir. Fakülteden mezun olanlar Belarusdaki nüfusa temel koruyucu hekimlik hizmeti sağlarlar.

ÇOCUK HASTALIKLARI

Çocuk hastalıkları bölümünden mezun olanlar halk sağlık merkezinde tıp ve danışmanlık hizmeti sağlarlar. Fakülte 4 ana alanda uzmandır Çocuk Hastalıkları, Ameliyat, Çocuk doğumu ve hastalıkları ve çocuk anestezisi.

DİŞ HEKİMLİĞİ

Fakültenin temel amacı diş hekimi yetiştirmektir. Uygun şekilde uzmanlaştıktan sonra mezunlar diş cerrahı, ortopedist, diş hekimi uzmanı ,çocuk diş hekimliği ve diş bakımı alanlarında çalışabilirler.

ASKERİ TIP FAKULTESİ

Askeri Tıp Fakültesi silahlı kuvvetlere ve diğer askeri servislere uzmanlar yetiştirir. Mezunlar teğmen olarak tıp servislerinde çalışmaya başlarlar.

ECZACILIK

Eczacılık eğitimi kimya, biyotıp ve eczacılık disiplinlerini eczacılık sektörü eczane işletmesi, pazarlama, eczacı etiği  ve görev etiği ilkeleri ile birleştirir.

KARİYER DANIŞMANLIĞI

Fakültenin kariyer merkezi ve üniversite öncesi eğitim tıp fakültelerine, biyoloji fakültelerine ve diğer yüksek öğretim kurumlarına ve orta öğretim kurumları dahilolmak üzere bu kurumların giriş sınavlarında çıkacak konular üzerine eğitim verir.