Belarus Devlet Üniversitesi

30 Ekim 1921 tarihinde kurulmuş olan Belarus Devlet Üniversitesi (BGU), Belarus’un en büyük üniversitesidir. Köklü bir geçmişe sahip olan BGU’nun kampüsü 2. Dünya Savaşı’nda tamamen yıkıldı ve üniversitenin tüm laboratuvarları ve kütüphanesi yağmalandı.  Savaş sonrasında tekrar eğitime başlayan BGU, 1950’li yıllardan beri Belarus’un öncü üniversitesi durumundadır. Bugün BGU’da 2348 öğretim üyesi görev yapmakta, kendine ait bir radyosu ve gazetesi bulunmaktadır. Belarus Devlet Üniversitesi, her yıl yüzlerce yabancı öğrencinin ‘hazırlık fakültesi’ eğitimi için başvuruda bulunduğu ‘öncelikli’ üniversitedir. Hazırlık fakültesi ücreti ve bölüm ücretleri itibarıyla diğer üniversitelerden daha yüksektir. Ancak eğitim kalitesi ve isminin bilinirliği ve tanınması yönüyle özellikle Türk öğrenciler tarafından 1.sırada tercih edilmektedir. Bu üniversitede okuyan Türk öğrenciler, özellikle Filoloji fakültesini tercih etmekte ve ‘Rus dili ve Edebiyatı – Tercümanlık’ bölümünü seçmektedirler.Eğitim kalitesi, öğretmenlerinin uzmanlığı, Rusça dilini yabancı öğrencilere öğretmekteki tecrübeleri gereği, tercih edilen birinci sıradaki üniversitelerden olmasını sağlamaktadır.

Belarus Devlet Üniversitesin’de 2015-2016 eğitim yılında toplam 43776 öğrenci eğitim görmektedir. Şu anda Bgu’da 2430 yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Bünyesinde 20 fakülte, 5 eğitim ve mesleki gelişim kurumu, 4 bilimsel araştırma enstitüsü, 13 araştırma merkezi, 41 araştırma laboratuvarı, 38 öğrenci araştırma laboratuvarı ve ayrıca 4 müze bulunmaktadır.

Belarus Devlet Üniversitesi ayrıca dünya üniversiteler sıralamasında ilk 500 sıralamasında yer almaktadır. Ülkemizde YÖK denkliği bulunmaktadır. Bünyesindeki farklı fakültelerin bulunduğu farklı adreslerde 10 adet öğrenci yurdu bulunmaktadır.

Belarus Devlet Üniversitesi uluslararası fakültesi ile yabancı öğrenciler için rusça hazırlık, üniversite eğitimi vede lisans üstü programları ile Belarus’ta eğitimde öncüdür.

bguwordplatinum