Merhabalar

Turizm sektöründe çalışıyorum. Mesleğimde ihtiyaç duyduğum için rusça öğrenmeye karar verdim. İnternetten yaptığım araştırmalarda eğitiminin ve yurtlarının iyi olduğunu duyduğum  için Minsk Devlet Dil Üniversitesi’nde eğitim almayı tercih ettim. 1 Ocak 2017 itibariyle eğitimime başladım.

Karar verme aşaması zorlu bir aşamaydı benim için. Özellikle de hangi şirketle gitmeliyim ve kime güvenmeliyim konusunda çok zorlandım.  Aradığım şirketler;  yeterli  cevaplar vermiyor, kimileri diğer şirketleri kötülüyor, kimileri donlandırılırsın diyor, kimileri aşırı fazla fiyat söylüyordu. Yapmış olduğum görüşmeler içinde sadece Murat Bey ile yaptığım görüşmede net,  güvenilir  ve mantıklı cevaplar aldım. Murat Bey’in Minsk’te yaşaması da şirket tercihimde kuvvetli etken olmuştu.  Bu sebeplerden Word Platinium Eğitim ve Danışmanlık şirketini tercih ettim.

Türkiye’de: Okul kayıt işlemlerim, vize ve sigorta işlemlerim sorunsuz halledildi.

Belarus’ta: Havalimanında VIP araçla karşılandım. Murat bey tarafından gerekli bilgiler-tavsiyeler verilip, sim kartımı aldıktan sonra yurduma yerleştim. Ertesi gün Murat Bey ile okuluma kaydımı yaptırıp eğitimime sorunsuz başladım. Daha sonraki zamanlarda;  Murat Bey yurtta ve okulda bizi her zaman ziyaret etti, her zaman halimizi hatırımızı telefonla sordu. Özel bir sorunum olduğu bir gün ilk aramamda yanımda oldu. Kendilerine, verdikleri sözleri fazlasıyla tuttukları için ve yardımlarından dolayı içten teşekkür ederim.

Minsk Devlet Dil Üniversitesi eğitiminden memnun kaldım. Her seviyeden sınıflar mevcut. Okulun konumu şehir merkezinde ve okul çıkışı istediğiniz yere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Metro okulun yanında. Yurtları yeni ve modern. Yurtta odalar apart daire şeklinde. Ortak kullanım mutfak ve banyoları gayet yeterli.  Gerek okulda, gerekse yurtta farklı milliyetlerden yapmış olduğum arkadaşlıklar sayesinde  rusça ve ingilizce pratik yapma şansım oldu.

Minsk yaşantısından bahsetmem gerekirse: Minsk oldukça sakin ve güvenli bir şehir. Çok güzel cafeleri, barları ve lezzetli pizza restoranları var. Haftasonu özellikle Nemiga bölgesi parkları, sokakları, cafeleri, barları ve gece hayatı muhteşem. Minsk gece cluplerinde eğlence sınırsız. Bu mekanlarda edindiğim arkadaşlıklar sayesinde de rusça pratik yapma şansım oldu.

Sonuç olarak; 5 aylık eğitimim sonunda mesleğimde işimi görecek kadar rusçamı öğrenip, yanında ingilizcemi geliştirip, her zaman hatırlanacak güzel anılar biriktirip ülkeme döndüm.

Saygılarımla.

Barış AKKAYA

Administrator