Minsk Devlet Dil Üniversitesi

Minsk Devlet Dil Üniversitesi (inyaz), Belarus Cumhuriyeti’nde dil eğitimi alanında tanınmış bir liderdir. İnyaz tarafından 18 yabancı dilin eğitimi son derece profesyonel bir şekilde verilmektedir (İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Çince, Arapça, Türkçe, Korece, İsveççe, Lehçe, Çekçe, Hollandaca, İbranice, Rusça, Belarusça). MGLU’nun yakın gelecekteki planları arasında Fin dili eğitimi de yer almaktadır.

Üniversitemizde 7 ana bilim dalında  (Çeviri, Öğretim, Bilgi Hizmetleri, Halkla İlişkiler, Dış Politik İlişkiler, Dış Ekonomik İlişkiler, Uluslararası Turizm) ve Yabancı Edebiyat, Bilgisayar Dilbilimi, Yabancı Ülke Bilgisi, Edebi Çeviri, Teknik Çeviri, Simültane Çeviri, İş Dünyasında İletişim Teknolojileri, Dijital Reklâm vb. olmak üzere 18 uzmanlık alanında eğitim verilmektedir.

İnyaz, tüm bilimsel branşlarda yüksek lisans, doktora adayı ve doktora eğitimi vermektedir. İlk kez MGLU’da 4 yeni uzmanlık alanında (Çeviri ve Çeviri Bilimi, İletişimsel Yönetim, Bilgi Analizi Faaliyetleri, Yabancı Dil Eğitiminde Yenilikler) uygulama odaklı yüksek lisans programı açılmıştır.

Üniversite 2 ana binadan oluşmakta ve şehir merkezinde yer almaktadır. Üniversiteye metro, tramvay ve otobüsle ulaşım sağlanmaktadır. Üniversitenin öğrenci yurdu, 15 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Türk öğrenciler tarafından en çok bilinen ve tercih edilen bu üniversitede okuyan ve mezun olan bir öğrenci, rusçanın yanı sıra birçok dil öğrenme imkanına sahiptir. Ayrıca bu üniversitede Belarus’ta hiç bir üniversite de bulunmayan Türkçe kürsüsü bulunmakta ve Belaruslu öğrencilere Türk öğretim görelileri tarafından Türkçe öğretilmektedir. Üniversitede lisans, yüksek lisans, doktora eğitiminin yanında, yılın 12 ayında sürekli devam eden kısa ve uzun vadeli rusça kurslar düzenlenmektedir. Üniversite bu doğrultuda Belarus’ta en profesyonel dil eğitim merkezidir. Üniversitede rusça dil eğitimi seviyelere göre gruplar oluşturulmakta ve yabancı öğrencilerden oluşan 10 – 14 kişilik sınıflarda eğitim yapılmaktadır.

Üniversitede son derece modern ekipmanlarla donatılmış bir spor ve sağlık kompleksi bulunmaktadır. Yabancı öğrenciler tercihlerine göre futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi, ritmik jimnastik ve vücut geliştirme, taekwondo v.s. olmak üzere çeşitli sporları yapabilmektedir. Fitnes ve tenis salonları ile aerobik salonu üniversitenin öğrenci yurdunda bulunmaktadır.

Son derece modern toplantı ve konferans salonunda; festivaller, yarışmalar, konserler, sergiler düzenlenmektedir. Öğrenciler yaratıcılıklarını, koro ve pop şarkı söyleme,  folk-modern, çağdaş ve klasik dans, KVN (Neşeli ve Zekiler Kulübü), gençlik drama tiyatrosu, enstrümental müzik v.s. olmak üzere farklı alanlarda sergilemektedir.

Minsk Devlet Dil Üniversitesi Yurtları

Üniversiteye ait üç adet yurt bulunmaktadır, birincisi en eski olanı üniversiteye yakın mesafede Maşerova’da bulunmaktadır. Üniversite ile anlaşmalarımız gereğince rusça kursu ve üniversite öğrencilerimiz yeni yurtlarda konaklamaktadırlar. Yeni yurtlar Derjenskogo bulvarında Petrovşına metro istasyonuna yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Öğrenci yerleskesi olan bu yerde bir çok üniversitenin yurdu yer almaktadır. Yurt merkezinin hemen önünde hatta içinde büyük bir avm ve karşı caddede iki adet avm bulunmakta öğrenciler tüm ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılamaktadırlar.(banka, süpermarket, cafe, restorant, eczane ve çeşitli mağazalar). Yurt üniversiteye 6 metro istasyonu uzaklıktadır. Metro araları çok kısa ulaşım çok kolaydır. Yurt giriş çıkışları güvenlik görevlileri gözetimi altındadır. 00.00 ve 06.00 saatleri arasında yurda giriş çıkış yasaktır. Çarşaflar periyodik olarak öğrenci tarafından çamaşırhaneye gidilip değitirilmektedir. Temizlik öğrenciye aittir.

Minsk Devlet Dil Üniversitesi öğrenci yurtlarına 35 yaş üzeri öğrenciler kabul edilmemektedir.

Yurt İmkanları

  • Odalar blok şeklindedir. Bir adet iki kişilik, bir adet üç kişilik iki oda, mutfak,tuvalet ve banyodan oluşur. Mutfak, banyo ve tuvalet maksimum beş kişi tarafından kullanılır.
  • Tüm odalarda kişisel çalışma masası, elbise dolabı ve komidin standarttır.
  • Her mutfakta buzdolap, elektirikli ocak
  • Ücretli kablolu yada wifi internet
  • Yurt içerisinde ücretsiz spor salonu (istenilen sağlık raporunu sağlanmak koşulu ile)
  • Ücretli çamaşırhane, kurutma ve ütü
  • Yurt birinci katta yemekhane kafeterya
  • Konferans ve konser salonu
  • Çalışma odaları

mgluminsk devlet dil universitesi yurt minsk devlet dil universitesi yurt (2) minsk devlet dil universitesi