Minsk’te Yaşam

Minsk alışılmış rus başkentlerindendir. Mimarisi, ulaşımı, metroları, yolları, havalimanları, hastaneleri kısaca tüm yapılar sistemler bütün rus ülkelerinde şehirlerinde aynıdır. Belarus’u Minsk’i bu alışılagelmiş düzenden sistemden ayıran en büyük özelliği sakin ülke yönetimi ve temizliğidir. Minsk son derece güvenli bir şehirdir. Minsk’te yaşayan insanlar sakin bir yapıya sahiptirler. Kimse kimseye karışmaz. Devletin koymuş olduğu kurallara halk kesinlikle uyar. Yaptırımlar ağırdır. Irkçılık kesinlikle yoktur, aksine yabancılara karşı son derece yardımseverdirler. Ülkede resmi polis sayısı kadar hatta daha fazla sivil polis bulunmaktadır. Halka hissettirmeden güvenliği vede kontrolu sağlamaktadırlar. Sokakta caddede yürürken herhangi bir kavga, gasp hırsızlık, uygunsuz bir davranışla rastlaşma oranınız çok az hatta sıfır diyebilirim. Kendimden verebileceğim örnek ile öğrenci olarak geldiğim Minsk’te herhangi bir Belaruslunun yada Belarusluların kavgasına şahit olmadım. Son derece sakin insalar. Hatta hiç bir güvenlik görevlisi bana daha pasaport sormamıştır.

Minsk tam anlamıyla üniversiteler şehridir. Şehirde dolaşırken her an bir üniversite enstitü ve öğrencilerin konakladığı yurtlar karşınıza çıkmaktadır. Minsk aynı zamanda yemyeşil bir başkenttir. Parklar bahçeler göller nehirler şehir halkının konforu için düzenlenmiş insanların boş vakitlerini geçirmeleri için en uğrak yerler haline gelmiştir. Sokaklarda parklarda başı boş kedi ve köpek görmek imkansızdır. Minsk’te öğrenci yaşam maliyetleri oldukça düşüktür. Yurtta yaşayan bir öğrenci aylık ortalama 300 dolar ila 500 dolar civarında rahat rahat yaşamını sürdürebilir. Evde kalan öğrencilerimiz bu masrafa ilave olarak 500 dolar civarında ek bir harcamayla geçinir. Şehirde ulaşım iletişim maiyetleri çok düşüktür. Baş kent olduğu için eğlencede sınır yoktur bu nedenle eğlence ve gece hayatına düşkün arkadaşlarımız için harcamada limit yoktur.

Minsk Belarus’un başkenti olması nedeniyle çok hareketli ve eğlenceli bir şehirdir. Cafeler, barlar, clubler, restorantlar haftanın hemen hemen her günü doludur. Dolu olmasının nedeni halkın eğlenceyi sevmesi vede fiyatların gelir düzeyine uygun olmasıdır. Halkın boş zamanlarnı iyi değerlendirmesi ve yaşama değer vermeleridir. Ayrıca Belarus’ta casinoların kanuni olması şehri renklendiren unsurlardan diğeridir.